Suitsuandur – 5 nõuannet selle soetamisel

5 nõuannet suitsuanduri soetamisel

Enne suitsuanduri soetamist lugege läbi Päästeamet juhised selle ostmiseks suitsuandurid.ee. Siin on mõned täiendavad näpunäited, kui te ei ole kindel, kas teie poolt soetatav suitsuandur on nõuetekohane. Need nõuanded ja näpunäited on mõeldud nii eraisikule, ametnikule kui ka ettevõtjale. Siit leiate veel kasulikke viiteid veebilehtedele, kui otsite mittenõuetekohaseid või praak suitsu- või vingugaasiandureid.

1.  Googelda

Uurige välja suitsuanduri mudel, mida soovite soetada ja otsige veebist info selle kohta. Paljud tooted, mida Eestis müüakse on ka teistes EL liimesriikides müügil. Erinevalt Eestist kaitsevad enamus EL liikmesriike oma elanikke sellega, et teostavad ohutustoodetele järelevalvet ja katsetavad nende toimimist.

Üleeuroopalise ohtlike ja puudustega suitsuandurite nimekirja leiate siit. Sisestage aastaarv või valige mitu, mis teid huvitab ja see järel lisage märksõna detector või alarm. Allpool veel mõned näited, kuidas naaberriigid sellesse teemasse suhtuvad.

  • Mittenõuetekohased suitsu- ja vingugaasiandurid Soomes
  • Mittenõuetekohased suitsu- ja vingugaasiandurid Hollandis
  • Mittenõuetekohased suitsu- ja vingugaasiandurid Norras
  • Mittenõuetekohased suitsu- ja vingugaasiandurid Taanis
  • Mittenõuetekohased suitsu- ja vingugaasiandurid Rootsis

2. Ärge ostke toodet, mis ei vasta standardile EN 14604

Kuna Eesti turg on väga väike ja enamus edasimüüjad müüvad teiste riikide laojääke, siis ei tasu sattuda segadusse, kui EN 14604 ees on SFS või SS (Eesti EVS-EN 14604:2005, Soome SFS-EN 14604:2005, Rootsi SS-EN 14604:2005, UK toode BS-EN 14604:2005 jne). Need tähed näitavad, et tegemist on harmoneeritud standardiga ehk antud riigi ametlikku keelde tõlgitud standardiga.

3. Ostetaval tootel peab peal olema tootja või maaletooja nimi, aadress, toote mudel ja sertifikaadi number

Ilma nende andmeteta ei vasta suitsuandur standardile EN 14604.

4. Kontrollige, mis aastal on toodetud suitsuandur

Suitsuandur peab töötama vähemalt 5-7 aastat. Suitsuandur, mis on laonurgas tolmunud 4-5 aastat ei ole just kõige mõistlikum ost. Suitsuandurile paigaldatud sildil peab olema tootmise aasta. Vahel peidetakse tootmise aasta partii numbrisse, sellisel juhul peab kasutusjuhendis olema õpetus, kuidas seda välja lugeda.

5. Ärge ostke suitsuandurit, mida on võimalik lakke kinnitada ilma patareita

Võtke suitsuanduri patarei välja tema pesast ja proovige paigaldada laekinnitust. Laekinnitus ei tohi kinnituda anduri külge, kui patareid ei ole pesas. Suitsuandur, mida on võimalik lakke kinnitada ilma patareita on ohtlik toode.

Kindlasti ostke toote, millel on komplektis kaasas patarei.